houruck.hu/Minek nevezzelek?
Blog
Receptek
About.nfo
Debian
Apache
PHP
MySQL
H.A.C.K.
Demoscene
Kohina
Szétszedtem
Minek nevezzelek?
1295192136
Avagy hogy nevezzünk el egy számítógépet. Ahhoz, hogy több gépet meg tudjunk különböztetni egy hálózaton neveket adunk nekik. Felhasználók nehezen jegyzik meg az IP címeket, amit akár igény szerint cserélhetünk is egy jól választott hosztnév alatt. A gyakorlat azt mutatja, hogy könnyű rossz nevet választani. Ezért érdemes megfogadni az RFC1178 tanácsait. A dokumentumot még 1990 augusztusában publikálták, de sok azóta is aktuális igazságot tartalmaz.

Ne használj hétköznapi szavakat!
Főleg verbális kommunikációs során okozhat félreértéseket.

Ne add a projekt vagy szolgáltatás nevét!
Sajnos gyakran megesik, hogy idővel bővül a szolgáltatások száma vagy azok más kiszolgálóra költöznek. Megeshet, hogy "dns" nevű gépünk felelős már a levelezésért, dinamikus honlapok futnak rajta a DNS szolgáltatás pedig már más gépen található.

Ne használj számokat!
Ha ugyanazt a feladatot egy újabb gép is ellátja, nem érdemes számokat adni a nevekhez (web1, web2). Ennyi erővel hívhatnánk őket simán csak "1"-nek és "2"-nek. Abban az esetben nem okoz gondot ez, ha valóban több kiszolgálóra van szükségünk, de felhasználóknak nincs okuk különbséget tenni köztük vagy nem szólítják meg a szervert.

Ne használd a saját neved!
Még egy asztali gépnél se. Gyakori hiba, főleg első számítógépeknél. Céges környezetben főleg problémát okoz, ha időközben gazdát cserél a gép. Többször előfordult már velem, hogy ismerős hálózatát kellett rendbe tennem és "anya" nevű géppel találkoztam. Hordozható számítógépeknél sokat elárulunk magunkról idegen hálózatokon. WiFi routerem naplójában találtam már olyan hostnevet, amit könnyű volt addig számomra ismeretlen személyre visszavezetnem "külső adatbázisokból".

Ne használj hosszú neveket!
Itt is érvényes, mint a domain neveknél. Nyolc karakternél hosszabb nevek egyszerűen bosszantják az embereket.

Kerüld az alternatív írásmódokat!
Szándékos elírás vagy kevésbbé közismert idegen szavak szintén probléma forrásai lehetnek. Argo és zsargon használata félreértésekre adhat okot a nyelvtudásukban bizonytalanabbaknak. Sok rendszergazda szereti sci-fi vagy fantasy karakterekről, helyszínekről elnevezni a gépeit. Ha klingon nevet választunk, garantáljuk, hogy a felhasználók megtanulják mi az IP cím.

Ne használj domain neveket!
Beleértve a felső szintűeket. Elég egyértelmű, hogy milyen problémákat okozhat.

Ne használj földrajzi neveket!
Félreértésre adhat okot a gép hollétét illetően.

Ne használj csúnya szavakat!
Akkor sem, ha háttérgépről van szó. Mert mégis előfordulhat, hogy felhasználók találkoznak vele.

Használj valódi szavakat!
Főleg érdemes ritkábban használtakat. Jó tipp egy tematika követése. Sok téma véges, például a hét törpe. Könnyen előfordulhat, hogy a hálózatba új gépek érkeznek, a színek vagy a gyümölcs nevek például nem fogynak ki ilyen hamar.

Vissza